Beacon

Beacon haberleri gittikçe daha sık olarak karşınıza çıkıyor. Beacon’ların alışveriş alışkanlıklarını kökten değiştireceği okuyor, ancak beacon nedir, ne değildir ve tam olarak ne işe yarar bilmiyor musunuz? O halde doğru yerdesiniz.

Beacon Nedir?

Beacon’lar, menzillerindeki akıllı cihazlarla radyo sinyalleri yoluyla konuşan kablosuz cihazlardır. Mobil cihazlar bu sinyalleri yakalar ve sinyallere uygun görevleri yerine getirir. Sinyallerin nereden geldiği belli olduğu için bu görevler lokasyon temelli görevler olarak adlandırılır.

Beacon’lar Neden BLE Sinyalleri Kullanıyor?

BLE, yani düşük enerjili Bluetooth sinyalleri, Wi-Fi ağlarının aksine fiziksel bariyerlerden etkilenmez, yani duvarlardan geçebilir. Üstelik BLE, standart Bluetooth sinyallerine göre mobil cihazların pillerini çok daha az harcar.

Beacon’lar iPhone’larla mı çalışır yoksa Android’lerle mi?

İkisiyle de. iOS cihazları (yani iPhone ve iPad’ler) beacon’un menziline girdiği her an BLE sinyallerini alabilir ve hatta kapalı olan ilgili aplikasyonu açabilir. Çünkü Apple’ın kendine ait bir iBeacon protokolü vardır. Ancak Andorid cihazlar, iOS’lar gibi işletim sistemi seviyesinde beacon’lar ile entegre edilmemiştir. Yani Android cihazların BLE sinyallerini özellikle araması, yani bir beacon uygulamasının telefonda açık olması gerekir. Sürekli sinyal arayan bir uygulama da cihazların pilinin daha hızlı bitmesi anlamına gelir.

iBeacon nedir? Sadece Apple’ın mı beacon’u var?

Evet ve hayır. iBeacon, satın alınabilen fiziksel bir ürün değil, Apple’ın iOS7 işletim sisteminin içine entegre edilmiş bir cihazlar arası iletişim protokolü. Yani farklı üreticiler Apple’ın spesifikasyonlarına uygun beacon cihazları ürettiklerinde bu cihaz bir iBeacon haline geliyor. Ancak Apple’ın kendi beacon donanımını üretmek istediğini de biliyoruz.

iBeacon neler yapabilir?

Beacon’lar gerçekten de müşterilerin alışveriş deneyimini, perakendecilerin müşteriler hakkında data toplama ve onlarla etkileşime girme biçimlerini kökten değiştirme potansiyeline sahip. Bir iPhone veya iPad, yakınlarında bir beacon cihazı (yani BLE sinyali) olduğunu belirlediğinde, kullanıcı açmamış olsa bile akıllı cihazda bulunan uygulamayı açabilir.

Bu sayede perakendeci müşteriyi mağaza içinde yönlendirebilir. Mesela bir harita uygulaması, mağaza içi navigasyon sistemi olarak kullanılabilir. Marka, müşterinin bir reyon ile uzun süre ilgilendiğini görebilir ve buna göre indirim kuponları önerebilir. Müşterinin yolu üzerindeki reyonlar ile ilgili promosyonlar yapılabilir ve böylece müşteri istenen yöne yönlendirilebilir. Yani beacon, GPS’ten çok daha hassas koordinatlama yapması sayesinde bir cihaz yeri belirleme aracı olarak kullanılır. Bundan sonrası, markanızın hayal gücüne ve uygulamanızın yeteneklerine kalıyor. Bu arada yeri gelmişken belirtelim, bu özelliklerden faydalanması için müşterinizin sizin uygulamanızı cihazına yüklemiş olması gerekiyor.

"Her uzun yolculuk, küçük bir adımla başlar..." 10 Yılı aşkın süredir sektöre hizmet veren firmamız , genç ve dinamik ekibi ile özellikle Turizm sektörüne uygun yazılımlar ve kalıcı çözümler üreterek , bilgi seviyesini sürekli arttırmayı ve müşterileri için “ teknoloji çözümlerinde güvenilir iş ortağı “ olmayı hedefler.